Gwiezdne Wojny
Gwiezdne Wojny

Cykl filmów fantasy / science fiction; na ich kanwie powstała religia odnotowana w spisie ludności Wielkiej Brytanii w 2002 roku. Pomiędzy rycerzami Jedi rozgrywała się najważniejsza część konfrontacji będącej osią fabuły "Gwiezdnych Wojen" (Star Wars).

W roku 2001, w Wielkiej Brytanii oficjalnie zarejestrowano religię Jedi. Nazwa kultu znalazła się na specjalnym formularzu UK Census 2001, który został użyty podczas spisu ludności w sierpniu 2002 roku (wzór tego formularza dostępny jest w sieci internetowej pod adresem: http://www.statistic.gov.uk/census2001/pdfs/section5part3.pdf religia Jedi wymieniona jest na stronie 18). Wyniki spisu wykazały istnienie trzystu dziewięćdziesięciu tysięcy osób deklarujących się jako wyznawcy kultu Jedi (0,7 proc. całkowitej populacji uwzględnionej w spisie). W australijskim spisie ludności z 2002 roku jako wyznawcy religii Jedi zadeklarowało się ponad 70 tysięcy mieszkańców tego kraju (0,4% populacji). Oszacowanie rzeczywistej liczby prawdziwych wyznawców jest trudne. Australijscy autorzy stron www poświęconych temu kultowi przypuszczają, że z siedemdziesięciu tysięcy ludzi, którzy zadeklarowali się w tym kraju jako wyznawcy religii Jedi "pięć tysięcy wierzy prawdziwie", reszta to "fani sagi, którzy postanowili wpisać religię Jedi dla zabawy".

Na ukształtowanie się zjawiska religii rycerzy Jedi decydujący wpływ miały trzy pierwsze nakręcone odcinki cyklu, w kolejności: "Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja" (1977, reż. George Lucas), "Imperium kontratakuje" (1980, reż. Irvin Kershner) i "Powrót Jedi" (1982, reż. Richard Marquand).

"Gwiezdne Wojny" były jednym z pierwszych "zjawisk kultowych" w historii kultury masowej. Z filmem związany był cały przemysł wytwarzający gadżety, na których producenci zarobili o wiele więcej niż na samych biletach kinowych. Wśród widzów pojawiały się zachowania dotąd nieznane: opisywano ludzi, którzy obejrzeli trzy pierwsze epizody cyklu po kilkaset razy.

Religia Jedi opierać się ma na trzech filarach: idei Mocy, jako tajemniczej energii spajającej i przenikającej wszystko i wszystkich, walki dwóch jej aspektów: jasnego i ciemnego, oraz idei drogi duchowej, na którą wstępuje adept, by Mocą tą zawładnąć.

Moc, zgodnie ze słowami jednego z Jedi, skierowanymi do głównego bohatera cyklu, Luke'a Skywalker'a, jest "polem energii żywych istot, które nas otacza i przenika i spaja galaktykę w jedną całość". Moc tworzy życie, przenika wszystko i wszystkich, otacza nas i łączy. Niektórzy, wybrani ludzie, mogą kontrolować moc przechodzącą przez nich. Pozwala ona zobaczyć inne miejsca oraz przeszłość i przyszłość, dusić wrogów "na odległość", przyciągać przedmioty, narzuca swą wolę zwykłym ludziom, podnosić wielkie ciężary siłą umysłu. Istnieje ciemna strona Mocy, mogą ją wykorzystywać również ludzie o złych intencjach. By kontrolować jasną stronę, należy być opanowanym, spokojnym i biernym, należy panować nad myślami, nie poddawać się emocjom, ani pragnieniom. Prawdziwy rycerz Jedi używa Mocy by zgłębić wiedzę. Do obrony, nigdy do ataku.

Na witrynach www.jeditemple.freehosting.net/home.html oraz www.thejedi.org znaleźć można bibliotekę będącą dorobkiem literackim wyznawców, kodeks postępowania rycerzy Jedi, komentarze i rozwinięcia myśli filmowych mistrzów oraz kompletny, podzielony na semestry kurs, który powinien przejść każdy adept, by osiągnąć mistrzostwo w posługiwaniu się Mocą. Pierwszy rok w Akademii Jedi podzielony jest na dwa semestry, podczas których adept musi zgłębić pięćdziesiąt jeden tematów zakończonych egzaminem. Zakres materiału obejmuje takie dziedziny jak trening fizyczny, medytację, strategię, filozofię, kontrolę emocji oraz wiele innych elementów mających rozwinąć ciało, umysł i ducha przyszłego Jedi. Każdy z tematów opatrzony jest również niezbędną literaturą, z którą student powinien się zapoznać. Znajdują się tam także adresy e-mail mistrzów Jedi, którzy deklarują się pełnić rolę nauczycieli, przewodników i egzaminatorów dla chętnych zgłębienia potęgi Mocy. Dalsza faza szkolenia stanowi niestety tajemnicę dostępną tylko dla tych, którzy pomyślnie ukończą pierwszy rok akademii.

Słynna scena walki Luke'a Skywalker'a z laserowym urządzeniem do treningu fechtunku, którą prowadził z zawiązanymi oczyma, była spektakularnym i zapadającym w umysły młodych widzów pokazem niezwykłej psychicznej mocy, którą można wyzwolić, polegając na swym umyśle i wykazując się głębokim zaangażowaniem. Czysto przyrodnicze wyjaśnienie jej nadzwyczajnego (nadprzyrodzonego) charakteru umieszcza religię Mocy w głównym nurcie ideologii New Age.

 

Opracowano na podstawie: Krzysztof Pędziszewski, "Rycerze Jedi i spis powszechny"; inne źródła: Wikipedia, racjonalista.pl, 20 XI 2006;

         
 

leksykon New Age

toksyczne duchowości
Twardy new age
irracjonalne ideologie
Miękki New Age

pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

radiowa encyklopedia new age dla chrześcijan

Audycje radiowe
pomoc
Jeśli rozpoznałeś U SIEBIE niepokojące Cię objawy:
  1. WYRZUĆ / ZNISZCZ wszystkie przedmioty związane z zangażowaniem, które budzi Twoje wątpliwości lub które uważasz za szkodliwe,
  2. poszukaj KAPŁANA, który zrozumie Twój problem, będzie Ci towarzyszył i przygotuje Cię do SPOWIEDZI, jeśli masz z tym kłopot napisz, postaramy się pomóc,
  3. spróbuj codziennie czytać PISMO ŚWIĘTE,
  4. rozpocznij walkę o codzienną MODLITWĘ, na początek choćby 5 minut, najlepiej o stałej porze,
  5.  nigdy i niczym się nie zniechęcaj.
Jeśli niepokojące objawy rozpoznałeś U OSOBY BLISKEJ:
  1. zacznij modlić się i pościć w jej intencji,
  2. możesz też dodatkowo powierzyć Ją modlitwie osób uczestniczących w krucjacie modlitwy za osoby zagrożone przez okultyzm, sekty i toksyczne praktyki NEW AGE napisz.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej dzwoń.

Jeśli chciałbyś pomagać swą modlitwą i wyrzeczeniami osobom uwikłanym / zagrożonym prze okultyzm, sekty czy toksyczne duchowości napisz do nas. Od 2007 roku trwa KRUCJATA MODLITWY ZA OSOBY ZAGROŻONE PRZEZ OKULTYZM, SEKTY I TOKSYCZNE PRAKTYKI NEW AGE.
 
polecamy
   
jcr.jpg

 

 

W sierpniu telewizja publiczna  w pasmie ogólnopolskim TVP 3 wyemitowała pierwszą serię cyklu zatytułowanego "Jarmark cudów", poświęconego podobnej tematyce co nasz serwis www.newage.info.pl.

 

Pierwsze osiem odcinków "Jarmarku"poświęcono:

uzdrawianiu na przykładzie bioenergoterapii,

spirytyzmowi czyli kontaktom z zaświatami,

wróżbiarstwu na przykładzie tarota,

okultyzmowi czyli wiedzy tajemnej w XXI wieku,

"pozytywnemu myśleniu", radiestezji oraz nauczaniu astrologii i magii w polskich liceach


 


 

image003.jpg

 

 

 

 

 audycje archiwalne "Encyklopedii" dostępne są w naszym serwisie www.newage.info.pl.

 

 

 

 
 

 


 miesiecznikegzorcysta.pl    

miesiecznikegzorcysta_logo.png

 

psychomanipulacja.pl

 

 

Jezus.waw.pl

 

www.egzorcyzm.katolik.pl

 

www.wiktor.alleluja.pl

 

 

Nasi przyjaciele

 

DonBosco.JPG